Sarokból, torokra
Az Integritás Hatóságról korábban e sorok írója is fanyalgott: az indulása egy agyrémnek tűnt, hogy az EU nyomásra az orbáni maffia belement egy maffiaellenes ügynökség létrehozásába.
A valódi megújulás érdekében az Alapjogokért Központ összeírta, miképpen lehetne optimálisan működtetni a schengeni térséget.
„Az Alapjogokért Központ álláspontja szerint valódi megújulást nem a Macron elnök által javasolt »totális brüsszelesítés« jelentené, hanem a visszatérés az eredeti Schengenkoncepcióhoz, melyben a döntések nem a tagállamok feje felett születnek meg, hanem maguk hozzák azokat” – olvasható az Alapjogokért Központ Mentőöv Schengennek című dokumentumában.
Mint leírják, ez a módszer egyszerre tenné lehetővé az EU-n belüli szabad mozgást és a külső határok védelmét, valamint a migrációval kapcsolatos politikai döntéseket a tagállamok közösen hozhatnák meg. „Ezzel szemben föderalisták terve még egy lépéssel közelebb vinne minket az Európai Egyesült Államok kialakításának irányába ahol a határvédelem helyett pusztán »határmenedzsment« van és a tagállamok közötti »szolidaritás« valójában a migránsok legalizált beengedését jelenti” – emelik ki.
Az Alapjogokért Központ szerint az eredeti schengeni modellt kellene visszaállítani, melyben a nemzeti kormányok döntéshozási joga előnyt élvez az uniós testületekkel szemben.
„Kétségtelenül a belső határok nélküli schengeni térség az EU egyik legnagyszerűbb vívmánya, ami a mindennapokban is sok uniós polgár életére van kihatással a személyek szabad mozgásának joga révén. Éppen ezért bizonyára sokaknak meginogna az európai projektbe vetett hite, ha az elhibázott uniós migrációs politikának köszönhetően összeroppanna a belső határellenőrzések nélküli térség. Az Alapjogokért Központ álláspontja szerint ahhoz, hogy megmenthessük Schengent, a tagállamoknak vissza kell venniük a hatásköröket és lehetővé kell tenni, hogy a schengeni zóna tagjai maguk döntsenek az őket érintő kérdésekben: a migráció és a határellenőrzés terén is” – zárják az írást.